Državni tajnik za privatizaciju u slovenskoj vladi Metod Dragonja doveo je u pitanje prodaju druge najveće slovenske banke američkom investicijskom fondu Apollo, o čemu su u tijeku završni pregovori. Dragonja je rekao da formalnu odluku o prodaji Nove kreditne banke Maribor (NKBM) donosi Slovenski državni holding (SDH) koji upravlja portfeljem državne imovine, ali da on osobno ne bi prodao tu banku za 200 milijuna eura, koliko je po neslužbenim informacijama ponudio Apollo. Osobno mi se čini da prodaja NKBM-a za samo 200 milijuna eura ne bi imala ekonomskog smisla i da je za taj novac ne bi smjeli prodati, kazao je Dragonja. Knjigovodstvena vrijednost banke koja je prije dvije godine stavljena na listu 15 banaka i poduzeća koje država mora prodati, kako bi smanjila udio državnog vlasništva u gospodarstvu, procjenjuje se na više od 400 milijuna eura, ali je interes potencijalnih investitora za nju na tenderu bio relativno mali, pa se uz fond Apollo za njenu kupnju bila prijavila još samo madžarska banka OTP koja je nudila nešto nižu cijenu - 150 milijuna eura.
Državni tajnik za privatizaciju u slovenskoj vladi Metod Dragonja doveo je u pitanje prodaju druge najveće slovenske banke američkom investicijskom fondu Apollo, o čemu su u tijeku završni pregovori, piše mariborski Večer.
Dragonja je rekao da formalnu odluku o prodaji Nove kreditne banke Maribor (NKBM) donosi Slovenski državni holding (SDH) koji upravlja portfeljem državne imovine, ali da on osobno ne bi prodao tu banku za 200 milijuna eura, koliko je po neslužbenim informacijama ponudio Apollo.
"Osobno mi se čini da prodaja NKBM-a za samo 200 milijuna eura ne bi imala ekonomskog smisla i da je za taj novac ne bi smjeli prodati", kazao je Dragonja.
Knjigovodstvena vrijednost banke koja je prije dvije godine stavljena na listu 15 banaka i poduzeća koje država mora prodati, kako bi smanjila udio državnog vlasništva u gospodarstvu, procjenjuje se na više od 400 milijuna eura, ali je interes potencijalnih investitora za nju na tenderu bio relativno mali, pa se uz fond Apollo za njenu kupnju bila prijavila još samo madžarska banka OTP koja je nudila nešto nižu cijenu - 150 milijuna eura.
Zbog malog interesa i nižih cijena od očekivanih prodaja NKBM-a za čiju se prodaju Slovenija Europskoj komisiji obvezala još prošle godine kasni, a trebala bi biti dovršena još u prvoj polovici ove godine.